Kategorie

Szafy rack - co to jest? Zastosowanie i historia

Posted by     wrz 16, 2019     Home    0 Komentarze
Szafy rack - co to jest? Zastosowanie i historia

Można je znaleźć w serwerowniach czy pomieszczeniach technicznych i w wielu innych miejscach - szafy rack wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie znajdują się instalacje elektryczne, najczęściej te rozbudowane. To dzięki nim całe okablowanie zostaje uporządkowane. Czym dokładnie są szafy IT typu rack? Jaką pełnią funkcję i skąd wzięły się szafy serwerowe?

Początek szaf teleinformatycznych

Pierwsze szafy teleinformatyczne powstały wraz z rozwojem nowych technologii oraz dziedzin, takich jak telekomunikacja i kolejnictwo - nie z rozwojem komputerów, jak można byłoby zakładać. W przypadku obu tych sektorów wykorzystywano urządzenia, do których pracy konieczne było zapewnienie dopływu energii elektrycznej. Z tym wiązało się gromadzenie coraz to większej liczby kabli, które z czasem stawały się problematyczne. Wtedy właśnie pojawiła się potrzeba ich usystematyzowania. 

Nie od razu jednak wprowadzono szafy rack - początkowo, czyli w 1911 roku, pojawiło się pojęcie “szafki przekaźnikowej”.  Dopiero w  1922 roku wprowadzone zostało pojęcie “szafy o szerokości 19 ½”, czyli szafy 19-calowej, gdzie za podstawową jednostkę powierzchni uznano 1 ¾ cala - 44,45 mm. Szafy IT, czyli ówczesne szafy 19-calowe służyć miały uporządkowaniu całej aparatury teleinformatycznej w centralach. Kolejno, wraz z rozwojem komputerów, wykształciły się typowe szafy rack, czyli szafy w określonym standardzie.

Rack 19” - standaryzowany system mocowania

Szafy teleinformatyczne zostały ujednolicone poprzez określenie pewnych standardów:

  • 19” - szerokość montażowa szafy serwerowej wyrażana w calach,
  • U - jednostka służąca określeniu wysokości modułów, jak i samej szafy,
  • otwory - określono odległości otworów, niezbędnych do mocowania obudów w szafie teleinformatycznej (0,625-cala + 0,625-cala + 0,5-cala).

Dzięki temu, że szafy serwerowe wykorzystywane w branży IT zostały ustandaryzowane, znacznie łatwiejsze stało się projektowanie wszelkiego rodzaju pomieszczeń typu serwerownie oraz urządzeń informatycznych. Znajomość standardu rack 19” pozwalała tworzyć przestrzenie oraz urządzenia dostosowane do określonego systemu montażu całej aparatury.

Wraz z rozwojem technologii oraz zmieniającymi się potrzebami użytkowników, szafy serwerowe zaczęły być modyfikowane:

  • wprowadzono akcesoria do ich wyposażenia,
  • przystosowywano szafy rack do wykorzystania w różnorodnych warunkach, zaprojektowano m.in. szafy teleinformatyczne 19” wiszące, do użytku na zewnątrz czy w samolocie,
  • wprowadzano różne materiały, z jakich mogą być przygotowane szafy IT.

Szafy rack, czyli szafy o szerokiej funkcjonalności

Współcześnie funkcjonalność szaf serwerowych rack 19” wykorzystywana jest m.in. w serwerowniach, firmach teleinformatycznych, energetycznych czy w studiach nagraniowych. Wszędzie tam szafy rack służą do:

  • zabudowy i uporządkowania aparatury teleinformatycznej,
  • ochrony aparatury przed działaniem czynników zewnętrznych i dostępem nieuprawnionych osób,
  • zapewnienia optymalnych warunków pracy urządzeń informatycznych. 

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze