Budowa szafy sterowniczej

Posted by     lip 3, 2019     Home    0 Komentarze
Budowa szafy sterowniczej

Czy wiesz, że odpowiednia budowa szafy sterowniczej ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa pracy? Stabilna konstrukcja, składająca się z niezbędnych elementów, zgodna z założeniami norm i regulacji to podstawa dla przygotowania profesjonalnej, całkowicie spełniającej swoją funkcję szafy. Z jakich elementów musi być zbudowana szafa sterownicza? Czym należy się kierować podczas budowy i jakie cechy posiada właściwie skonstruowana szafa? 

Jak jest zbudowana szafa sterownicza?

Szafa sterownicza stanowi przede wszystkim zabezpieczenie aparatury sterowniczej przed dostępem osób trzecich i przed czynnikami zewnętrznymi, a także pozwala uporządkować aparaturę. Odpowiednia budowa szafy sterowniczej jest niezbędna, by zapewnić bezpieczeństwo na najwyższym poziomie.

W zależności od projektu szafy sterownicze mogą się nieco różnić, jednak każda tego typu obudowa powinna składać się z:

 • korpusu z osłoną tylną i osłoną górną,
 • drzwi zabezpieczonych kłódką, zamkiem lub specjalną wkładką,
 • płyty montażowej,
 • szyny montażowej,
 • płyty przepustów kablowych.

Budowa szafy sterowniczej krok po kroku

W większości przypadków budowa szafy sterowniczej przebiega w zbliżony sposób (szczegóły określa się dla każdego modelu w dokumentacji technicznej):

 • przygotowanie otworów montażowych w obudowie - otwory stanowią miejsce na kontrolki, przełączniki i rączki manewrowe aparatury, która zostanie umieszczona w szafie,
 • montaż szyn i korytek kablowych - mocuje się je do płyty montażowej, by zamontować na nich aparaturę oraz listwy zaciskowe,
 • montaż aparatury w szafie - wszystkie urządzenia należy połączyć za pomocą przewodów i podpiąć do sygnalizatorów,
 • oznakowanie urządzeń i przewodów,
 • przygotowanie otworów w dolnej płycie - otwory te przeznaczone są do montażu dławnic kablowych.

Kiedy budowa szafy sterowniczej jest zakończona, należy uziemić szafę celem uniknięcia niebezpiecznej awarii, która mogłaby powodować szkody materialne lub stworzyć zagrożenie dla osób przebywających w pobliżu obudowy.

Tuż obok aparatury sterowniczej, w szafie powinny znaleźć się aparaty bezpieczeństwa i klimatyzacji.

Czym kierować się podczas budowy szafy sterowniczej?

Aby szafa sterownicza zapewniała optymalne zabezpieczenie i całkowicie spełniała swoją funkcję, musi być zgodna z normami i regulacjami. Odnoszące się do budowy szaf sterowniczych zapisy zawiera:

 • Dyrektywa maszynowa,
 • Dyrektywa kompatybilności elektromagnetycznej,
 • Dyrektywa niskonapięciowa.

Podczas budowy szaf sterowniczych należy także stosować się do opracowanej dla każdego modelu dokumentacji technicznej.

 

 

Prawidłowo skonstruowana szafa - czyli jaka?

Profesjonalnie wykonana budowa szafy sterowniczej wyróżnia się przede wszystkim stabilnością. Prawidłowa konstrukcja powinna być odpowiednio sztywna, posiadać wysoką klasę szczelności (IP) oraz cechować się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne (IK). Szafa o odpowiednich parametrach będzie odporna na wibracje, siły zewnętrzne i momenty mechaniczne, które mogłyby negatywnie wpływać na metalową obudowę. Dzięki temu zapewni optymalny poziom ochrony aparatury, jak i nie będzie stwarzała zagrożenia dla obsługujących ją osób.

Tylko profesjonalnie zbudowane szafy sterownicze stanowią gwarancję zarówno bezpieczeństwa, jak i bezawaryjnego działania. Dlatego zawsze warto wybierać sprzęty certyfikowane, zgodne z obowiązującymi normami. 

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze