Jak wybrać rozdzielnice modułowe?

Posted by     lis 16, 2020     Home    0 Komentarze
Jak wybrać rozdzielnice modułowe?

Rozdzielnica modułowa stanowi nieodłączną część instalacji elektrycznej – odgrywa kluczową rolę w układach elektroenergetycznych, chroniąc obwody przed potencjalnym uszkodzeniem oraz zanieczyszczeniami, które obniżają ich efektywność. Wykonana z tworzywa lub metalu obudowa nie zawsze montowana jest w ten sam sposób. Rozdzielnice modułowe różnią się również stopniem ochrony (IP), liczbą modułów oraz wymiarami, dlatego warto przed zakupem sprawdzić parametry, aby dostosować skrzynkę elektryczną do określonego rozwiązania. Sprawdź, jak wybrać rozdzielnicę modułową, aby uniknąć nietrafionego zamówienia.  

Modułowe rozdzielnice elektryczne – podstawowe informacje

Ze względu na szerokie zastosowanie, elektryczne rozdzielnice modułowe są obecnie najczęściej wybieranym rodzajem rozdzielnic. Montowane są wszędzie tam, gdzie niezbędne jest doprowadzenie prądu do wielu pomieszczeń w ramach jednego budynku. Z tego względu rozdzielnica modułowa wykorzystywana jest zarówno w niewielkich mieszkaniach, biurowcach, gospodarstwach domowych, blokach mieszkalnych, instytucjach publicznych, jak i w zakładach przemysłowych. Skrzynki elektryczne montuje się w różnych warunkach środowiskowych, dlatego niezwykle istotna jest znajomość norm szczelności, do których wrócimy później. 

Na rynku są dostępne elektryczne rozdzielnice modułowe o różnych pojemnościach – te określane są poprzez liczbę rzędów oraz liczbę modułów w rzędzie. Wybór liczby modułów należy uzależnić od tego, jak bardzo rozbudowana jest sieć elektryczna w danym budynku. W modułach instaluje się aparaturę, w tym bezpieczniki oraz licznik z okablowaniem odpowiedzialnym za zasilanie urządzenia. Wewnątrz elektrycznej rozdzielnicy modułowej znajdziesz również lampki sygnalizacyjne, odgromnik, wyłączniki różnicowo-prądowe oraz rozłącznik izolacyjny.

Rodzaje rozdzielnic modułowych

Standardowo rozdzielnice modułowe rozróżnia się ze względu na sposób montażu – możliwa jest bowiem instalacja rozdzielnicy bezpośrednio na ścianie lub wbudowanie skrzynki w ścianę, co wymaga przygotowania odpowiednio dopasowanych otworów wnękowych. Podstawowy podział obejmuje: 

Rozdzielnica modułowa natynkowa montowana jest na ścianie (stąd często pojawia się określenie rozdzielnica naścienna), co sprawia, że instalacja jest mało wymagająca i nie wiąże się z dużym nakładem pracy. Z kolei rozdzielnica modułowa podtynkowa, zwana również wnękową, oznacza konieczność specjalnego przygotowania otworu wnękowego – najczęściej wybierane modele charakteryzują się szczelnością na poziomie IP30-40. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku miejsc, w których montaż na ścianie jest niemożliwy lub nie ma na to pozwolenia. Ze względu na walory estetyczne zabudowy oraz mniej wymagający montaż, częściej wybierana jest rozdzielnica modułowa natynkowa. Rozdzielnica modułowa hermetyczna natomiast stosowana jest w miejscach szczególnie narażonych na wilgoć i dużą ilość pyłu, a więc w magazynach, pomieszczeniach produkcyjnych i budynkach rolniczych. 

Rozdzielnica modułowa a normy szczelności 

Kwestią fundamentalną w przypadku rozdzielnic modułowych jest bezpieczeństwo – jego gwarancją jest odpowiedni stopień ochrony, który informuje użytkowników, do jakich warunków przystosowana jest dana skrzynka. Na rynku dostępne są rozdzielnice modułowe o następujących stopniach ochrony:

  • od IP20 do IP42 – rozdzielnice przystosowane do montażu w pomieszczeniach suchych, czystych i ogrzewanych, a więc wewnątrz budynków,
  • od IP55 do IP66 – rozdzielnice użytkowane w niesprzyjających warunkach, a więc w miejscach narażonych na pył oraz wilgoć takich jak w kotłownie i magazyny. Na zewnątrz budynków niezbędna jest również odporność na promieniowanie UV i korozję. 

Bezpieczeństwo rozdzielnic modułowych natynkowych i podtynkowych gwarantuje również zgodność z normą PN-EN 60439-3, która określa wymagania dotyczące elektrycznych rozdzielnic. Dzięki temu ryzyko porażenia, przepięcia lub przeciążenia instalacji jest ograniczone do minimum. Warto również zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonana interesująca Cię rozdzielnica modułowa. Najlepsze parametry wykazuje poliwęglan, który jest odporny między innymi na działanie promieni UV, natomiast w sprzyjających warunkach środowiskowych sprawdzi się ABS charakteryzujący się słabszymi parametrami. 

Podsumowanie

Trudno wyobrazić sobie sprawnie funkcjonujący obiekt bez odpowiednio dostosowanej i dobrej jakościowo rozdzielnicy modułowej. Aby w pełni wykorzystać działanie skrzynki należy uwzględnić stopień rozbudowania sieci elektrycznej, podjąć decyzję o sposobie montażu (rozdzielnica modułowa natynkowa lub rozdzielnica modułowa podtynkowa), wybrać materiał odpowiadający warunkom panującym w budynku oraz określić optymalny stopień ochrony. Zamawiając rozdzielnicę modułową, miej na uwadze przede wszystkim bezpieczeństwo oraz jakość wykonania. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, skontaktuj się z obsługą sklepu obudowy24.pl.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze