Szafy sterownicze - jakie mają zastosowanie?

Posted by     lis 21, 2019     Home    0 Komentarze
Szafy sterownicze - jakie mają zastosowanie?

Wykorzystywane są w automatyce przemysłowej, w wielu gałęziach przemysłu, a także w przedsiębiorstwach czy w instalacjach domowych. Szafy sterownicze - jakie mają zastosowanie we wszystkich tych miejscach? To właśnie one sprzyjają prawidłowemu funkcjonowaniu instalacji elektrycznych i stanowią dla nich zabezpieczenie. Gdzie i w jakich okolicznościach okazują się niezawodne? Poznaj funkcjonalność i możliwości zastosowania szaf sterowniczych.

Gdzie i jak wykorzystuje się szafy sterownicze?

Szafa sterownicza znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie występują nieco bardziej rozbudowane instalacje elektryczne - zaczynając od zakładów produkujących energię, przez punkty transferujące prąd do celów użytkowych aż po odbiorców energii, czyli firmy, instytucje, domy itp. Korzystają z nich przedsiębiorstwa z branży chemicznej, spożywczej, produkcyjnej, szkoły, drukarnie i wiele innych firm. W rozbudowanych systemach informatycznych, w automatyce czy w instalacjach domowych - szafy sterownicze stanowią niezawodne rozwiązanie we wszystkich systemach wymagających skomplikowanego sterowania. Dzięki swojej funkcjonalności odpowiadają nie tylko za sterowanie, ale i za regulację, pomiary, a także kontrolę pracy maszyn i systemów.

Szafy sterownicze, czyli porządek i bezpieczeństwo

Szafy sterownicze - jakie mają zastosowanie?

Tuż obok wspomnianych funkcjonalności obudowy tego typu pełnią także inne, istotne funkcje. Zatem, szafy sterownicze - jakie jeszcze mają zastosowanie? Obudowy elektryczne przede wszystkim:

  • pozwalają uporządkować elementy wykonawcze w jednym miejscu,
  • pozwalają estetycznie zabudować aparaturę,
  • ułatwiają dostęp do urządzeń i instalacji osobom zajmującym się ich obsługą,
  • stanowią zabezpieczenie przed dostępem do aparatury osób nieuprawnionych,
  • chronią elementy wykonawcze przed zagrożeniami, takimi jak na przykład działanie czynników zewnętrznych czy uszkodzenie mechaniczne,
  • zapewniają warunki sprzyjające bezpiecznej pracy systemów - zapobiegają przegrzaniu.

Jaką szafę sterowniczą wybrać, by kompleksowo spełniała swoją funkcję?

Ze względu na to, jakie szafy sterownicze mają zastosowanie, dla zapewniania optymalnego bezpieczeństwa, muszą cechować się odpowiednią konstrukcją. Warto zatem wybrać szafę sterowniczą zgodną z normami prawnymi. Wtedy możemy mieć pewność, że dana obudowa jest odpowiednio szczelna i stabilna. To szczególnie istotne zarówno ze względu na bezpieczeństwo aparatury, jak i użytkowników danej przestrzeni. Warto także pamiętać, że szafy sterownicze znajdują zastosowanie nie tylko w budynkach, ale i na zewnątrz, a wtedy odpowiedni poziom szczelności to warunek konieczny.

Odpowiednio wybrana szafa sterownicza to nieodłączny element systemu, którego prawidłowa praca usprawnia funkcjonowanie firmy, domu czy innego miejsca, w którym znajduje się elektronika. Warto więc zdecydować się na szafę sprawdzonej marki, jak na przykład ETA - producent oferuje szafy o wysokim stopniu ochrony od IP55 do IP66, stanowiące optymalne rozwiązanie dla wygody i bezpieczeństwa.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze