Szafa Rack - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Posted by     paź 3, 2019     Home    0 Komentarze
Szafa Rack - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Szafa Rack to praktyczne rozwiązanie wszędzie tam, gdzie znajduje się duża liczba urządzeń elektronicznych. Na rynku jednak dostępnych jest wiele szaf, różniących się poszczególnymi parametrami. Jedynie odpowiednio wybrana szafa spełni swoją funkcję całkowicie, stając się jednocześnie optymalnym zabezpieczeniem urządzeń. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając szafę Rack.

Wymiary szafy Rack

Wielkość szafy Rack należy dopasować odpowiednio do liczby urządzeń, a także do ich gabarytów. Warto pamiętać, że:

  • wysokość montażowa szafy podawana jest w jednostkach U, gdzie 1U = 44,45 mm,
  • szerokość montażowa podawana jest w calach, a najpopularniejszą szafą Rack jest szafa 19”,
  • głębokość montażowa może być regulowana rozstawem szyn Rack.

Rodzaj szafy

Szafy Rack dostępne są w dwóch wersjach - szafa wisząca oraz szafa stojąca. W tym przypadku wybór uzależniony jest od wagi urządzeń, stopnia rozbudowania sieci oraz możliwości przestrzeni, w której szafa ma się znajdować. Warto pamiętać, że:

  • szafa Rack wisząca - przeznaczona jest do zabudowy niewielkich sieci - od kilku do kilkunastu urządzeń. Dla zapewnienia optymalnego bezpieczeństwa, należy sprawdzić, jaki szafa ma współczynnik obciążenia. Tego typu szafy to dobre rozwiązanie dla niewielkich pomieszczeń, ponieważ najczęściej są mniejsze niż stojące i nie zajmują miejsca w przestrzeni użytkowej;
  • szafa Rack stojąca - to zabudowa dla zaawansowanych sieci. Szafy stojące przystosowane są do udźwigu urządzeń o dużej wadze i gabarytach większych niż w przypadku szaf wiszących.

Decydując się na szafę Rack stojącą, tym na co warto zwrócić uwagę przy wyborze, jest jej podstawa. Niektóre szafy posiadają nóżki lub cokół, z kolei inne kółka, które mogą okazać się przydatne podczas zmiany miejsca szafy.
Wybierając szafę wiszącą, warto natomiast zastanowić się, czy w przyszłości sieć nie będzie rozbudowywana - wtedy taka szafa może okazać się zbyt mała.

Jakość i zgodność z normami, czyli optymalne bezpieczeństwo 

Wielkość i rodzaj szafy Rack wybrane, a na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze? Jakość wykonania i tworzywo, z jakiego szafa Rack została zrobiona, mają istotne znaczenie dla bezpieczeństwa zarówno aparatury, jak i użytkowników przestrzeni. Stabilna konstrukcja i wysokiej jakości stal będą stanowiły odpowiednie zabezpieczenie, chroniąc urządzenia przed uszkodzeniami i zapobiegając przewróceniu się szafy czy pęknięciu nóżki. Warto również upewnić się, że szafa Rack jest zgodna z wymaganymi normami, potwierdzającymi jej bezpieczeństwo.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze