Rozdzielnica elektryczna - co to jest i jakie ma zastosowanie?

Posted by     sty 8, 2020     Home    0 Komentarze
Rozdzielnica elektryczna - co to jest i jakie ma zastosowanie?

Rozdzielnica elektryczna stanowi element układu elektroenergetycznego, w którym może pełnić różne funkcje. Niezmiennie jednak główną rolą rozdzielnic jest rozdział, przetwarzanie i przesył energii elektrycznej pomiędzy obwodami i podsystemami, przy zachowaniu bezpieczeństwa. Jednocześnie, rozdzielnice stanowią także zabezpieczenie dla obwodów elektrycznych przed uszkodzeniami czy zanieczyszczeniami. Dzięki dużej funkcjonalności, rozdzielnice elektryczne, mogą być stosowane zarówno w przemyśle, jak i w instalacjach domowych.

Czym jest rozdzielnica elektryczna?

Energia elektryczna wykorzystywana jest obecnie niemal wszędzie - dla jej prawidłowego przepływu, a zatem i dla prawidłowego oraz bezpiecznego działania sprzętów, niezbędne są odpowiednie akcesoria. Rozdzielnica elektryczna rozdziela prąd odpowiednio do obwodów, zasilających poszczególne urządzenia. W rozdzielnicach montowane są aparaty rozdzielcze, które pozwalają na odpowiednie rozmieszczenie, odseparowanie i zabezpieczenie przed zniszczeniem obwodów elektrycznych.

Rozdzielnica elektryczna wygląda, jak skrzynka, najczęściej jest wykonana z trwałej, wytrzymałej blachy stalowej i zabezpiecza obwody przed zapyleniem, wilgocią oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Dla zachowania optymalnego bezpieczeństwa rozdzielnice elektryczne posiadają wyłączniki, za pomocą których, podczas awarii, odcinany zostaje dopływ prądu.

Rodzaje rozdzielnic elektrycznych

Rozdzielnice elektryczne można podzielić na kilka kategorii, w zależności od:

 • konstrukcji - rozdzielnice tablicowe, skrzynkowe, szafowe,
 • funkcji w sieci elektroenergetycznej - rozdzielnice oddziałowe główne i podrozdzielnice, rozdzielnice manewrowo-stycznikowe, rozdzielnice siłowe, oświetlenia,
 • miejsca zamontowania - wnętrzowe i napowietrzne,
 • sposobu zamontowania - do wyboru dostępna jest rozdzielnica elektryczna podtynkowa, rozdzielnica elektryczna natynkowa i rozdzielnica wolnostojąca,
 • możliwości przemieszczania - stacjonarne, ruchome,
 • dostępu i możliwości obsługi - z obsługą jednostronną oraz dwustronną,
 • sposobu montażu podstawowych aparatów elektrycznych w głównym torze prądowym pola rozdzielnicy - rozdzielnice jednoczłonowe i dwuczłonowe,
 • napięcia znamionowego - rozdzielnice niskiego napięcia (nn), średniego napięcia (Sn), wysokiego napięcia (Wn), najwyższych napięć (Nn).

Do czego wykorzystywane są rozdzielnice?

Dzięki swojej funkcjonalności rozdzielnice elektryczne, zarówno podtynkowe, natynkowe, jak i wolnostojące, znajdują szerokie zastosowanie w układach elektroenergetycznych. Niezależnie od specyfiki pełnionej funkcji, każda z nich jest na tyle istotna dla pracy układu, że bez rozdzielnic elektrycznych niemożliwe byłoby korzystanie z prądu, zarówno w instalacjach przemysłowych, jak i domowych. Rozdzielnice elektryczne wykorzystuje się wszędzie tam, gdzie prąd doprowadzany jest do wielu pomieszczeń. Wszędzie tam chronią instalacje przed przepaleniem, a tym samym zapobiegają pożarom.

Rozdzielnica elektryczna znajduje zastosowanie przede wszystkim:

 • w łączeniu, rozdzielaniu i przerywaniu obwodów elektrycznych,
 • w regulowaniu parametrów energii elektrycznej,
 • w dokonywaniu pomiarów,
 • w zarządzaniu pracą urządzeń sterowniczych.

Rozdzielnice są więc elementami układów elektroenergetycznych, zarówno niezbędnymi dla ich prawidłowej pracy, jak i dla bezpieczeństwa użytkowania energii elektrycznej.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze