Jaką rozdzielnicę elektryczną wybrać?

Posted by     sty 23, 2020     Home    0 Komentarze
Jaką rozdzielnicę elektryczną wybrać?

Stanowi kluczowy element instalacji elektrycznej, odpowiada przede wszystkim za rozdział, przetwarzanie i przesył energii elektrycznej, dostępna jest w wielu wariantach. Jaką rozdzielnicę elektryczną wybrać, by w pełni pasowała do danego rozwiązania? Warto zwrócić uwagę na kilka konkretnych parametrów, które cechują rozdzielnice, jak na przykład sposób montażu, liczba modułów czy stopień ochrony. Przekonaj się, co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając skrzynkę elektryczną i jak odpowiednio ją dopasować.

Rozdzielnica elektryczna a miejsce montażu

W zależności od sposobu montażu wyróżnia się rozdzielnice natynkowe i podtynkowe. Rozdzielnice natynkowe montuje się bezpośrednio na ścianie, dzięki czemu cechuje je wyjątkowa łatwość montażu, a także możliwość montowania na powierzchni dowolnego rodzaju. Rozdzielnice podtynkowe zabudowywane są w ścianie, w odpowiednio przygotowanych otworach wnękowych. A więc, jaką rozdzielnicę elektryczną wybrać? Ze względu na większą estetykę zabudowy, częściej wybierana jest rozdzielnica podtynkowa - można ją zamontować w dowolnym miejscu. Z kolei skrzynki montowane na ścianie zajmują nieco więcej miejsca i mogą zaburzać estetykę wnętrz, dlatego montowane są m.in. na korytarzu czy w przydomowym garażu.

Rozdzielnica a stopień rozbudowania instalacji elektrycznej

Rozdzielnica elektryczna dostępna jest w wielu rozmiarach - jaką wybrać, by sprawdzała się najlepiej? Najczęściej skrzynki różnią się liczbą modułów lub ogólnymi wymiarami. Liczbę modułów należy dopasować do stopnia rozbudowania sieci elektrycznej. Rozdzielnica nie może być zbyt mała - w ten sposób warunki w niej panujące mogłyby wpłynąć na nieprawidłową pracę urządzeń. Jeśli natomiast z czasem aparatura modułowa, urządzenia czy podzespoły ulegną rozbudowie, warto wybrać rozdzielnicę elektryczną przystosowaną do późniejszej rozbudowy.

Rozdzielnica elektryczna a bezpieczeństwo

Czyli, jaką rozdzielnicę elektryczną wybrać, by zapewnić optymalne bezpieczeństwo instalacji? Wyróżnia się skrzynki cechujące się stopniem ochrony:

  • IP31 - przeznaczone do montażu wewnątrz budynków, w miejscach suchych i ogrzewanych,
  • IP54 - przystosowane do użytkowania w niesprzyjających warunkach - na zewnątrz budynków, w kotłowni, z ryzykiem zapylenia czy zawilgocenia.

Aby rozdzielnica zapewniała optymalny poziom bezpieczeństwa, musi być także zgodna z normą PN-EN 60439-3 w kwestii wymagań dotyczących rozdzielnic elektrycznych. Tylko tak przygotowana skrzynka stanowi skuteczne zabezpieczenie przed porażeniem, przepięciami czy przeciążeniami instalacji.

Dla bezpieczeństwa eksploatacji istotne znaczenie ma także materiał, z jakiego rozdzielnica została wykonana - ABS, aluminium, poliester, poliwęglan. Należy wybrać skrzynkę odpowiednio do warunków użytkowania, pamiętając, że:

  • ABS wykazuje najsłabsze parametry fizyczne, dlatego też powinien być wykorzystywany w sprzyjających warunkach,
  • poliwęglan to jeden z najtrwalszych materiałów, odporny m.in. na działanie promieni słonecznych.

Rozdzielnica elektryczna, jaką warto wybrać

Jeśli zastanawiasz się, jaką rozdzielnicę elektryczną wybrać, by móc cieszyć się jej pełną funkcjonalnością, sprawdź propozycje obudowy24.pl. W naszym sklepie internetowym znajdziesz niezawodne rozdzielnice natynkowe i podtynkowe, stworzone z myślą o bezpieczeństwie instalacji elektrycznych.

Komentarze

Zaloguj się lub zarejestruj aby dodawać komentarze